Kącik wypoczynkowy w ogrodzie


Choć trudno w to uwierzyć spoglądając na to, co dzieje się za oknem, przed nami zielony, słoneczny i gorący sezon ogrodowo-balkonowy. Już niedługo ogród, balkon czy taras stanie się naszym dodatkowym i ulubionym pokojem na świeżym powietrzu. Jest jeszcze trochę czasu na odświeżenie a nawet na całkowitą zmianę wystroju naszego, zielonego pokoju. 

Ruchome miejsce wypoczynku

Innym rozwiązaniem jest, ruchome miejsce wypoczynku. Stawiamy wtedy krzesełko czy leżak, bezpośrednio na trawniku, pamiętając, by zaopatrzyć się w lekkie, najlepiej drewniane, meble ogrodowe . Takie rozwiązanie pozwala nam na wędrowanie przez cały dzień za słońcem. Możemy też, wiosną ustawić leżak czy lekkie krzesełko przy rabacie kwitnących tulipanów a latem w otoczeniu róż czy pachnących groszków obrastających drewniane pergole. Takie rozwiązanie, ma wiele zalet. Na szczęście w sklepach znajdziemy bogaty wybór lekkich i estetycznych mebli ogrodowych z plastiku czy aluminium.

Kącik wypoczynkowy przy wyjściu z domu

Wybór miejsca wypoczynkowego i jego urządzenie powinny być starannie przemyślane. Najczęściej taki kącik znajduje się tuż obok tarasu, blisko wyjścia z domu. Ze względu na wygodę domowników, najlepiej jest, tam właśnie umieścić drewniane meble ogrodowe, wyposażone w wygodne i ładne poduszki do siedzenia. Kącik wypoczynkowy powinien być usytuowany na tyle blisko domu, by można było wypić tam poranną kawę czy zjeść śniadanie. Nie zapominajmy by rozciągał się z niego piękny widok na przykład na zarośnięte kwitnącą glicynią pergole czy grupę efektownie kwitnących irysów. Jeśli ogród jest jeszcze młody lub nasz kącik wypoczynkowy usytuowany jest na balkonie postawmy blisko stołu i foteli donice ogrodowe z sezonowymi kwiatami lub kwietniki drewniane czy gliniane z pachnącymi ziołami. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór doniczek ogrodowych i kwietników z drewna, aluminium czy coraz bardziej estetycznych mas plastycznych.
Jeśli jednak zapragniemy zjeść w ogrodzie posiłek czy przyjmować gości i niekoniecznie będzie to przyjęcie przy grillu, warto pomyśleć o bardziej wyszukanym urządzeniu naszego zielonego pokoju i o odgrodzeniu się od wścibskich sąsiadów. Na przykład drewniane płoty ogrodowe, mogą odegrać tu ważną rolę stanowiąc swoisty parawan, dający nam odrobinę intymności a jednocześnie, mogą pełnić rolę dekoracji teatralnych i zasłaniać mniej efektowne miejsca w ogrodzie, jak chociażby śmietnik czy kompostnik. Pamiętajmy jednak, że płoty ogrodowe mogą być wykonane nie tylko z drewna, ale również wikliny, bambusa czy innych materiałów. 

Wyposażenie kącika wypoczynkowego

Jeśli nasz kącik wypoczynkowy jest dostatecznie duży, możemy pokusić się o wyposażenie go w podłogę z długich desek. W przypadku mniejszej powierzchni, lepszy efekt osiągniemy wykładając go drewnianymi, kamiennymi czy imitującymi drewno betonowymi płytkami. Zwróćmy uwagę na to by w przypadku układania podłogi z desek ich powierzchnia była rowkowana. Po deszczu takie drewno jest mniej śliskie. Do naszego kącika wypoczynkowego, szukajmy mebli o prostych geometrycznych kształtach. Ich klasyczny wygląd długo nie wyjdzie z mody i co ciekawe takie meble dobrze wyglądają nawet w połączeniu z aluminium. Ogrodowe meble z drewna i aluminium mają w sobie lekkość i prostotę. Pasują doskonale do nowocześnie zaaranżowanego kącika wypoczynkowego, jak i do kącików rustykalnych.

Kącik wypoczynkowy jest najintensywniej wykorzystywaną w sezonie częścią ogrodu. Jeżeli jest ładnie i estetycznie urządzony i harmonijnie połączony z domem, stanie się najmilszym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

autor: Beata Kubiak
 
s